Výchovný poradca

mail: dzajicova@zszamutov.sk

Kontakt: 0911 072 778, sekretariát: 057/4888711,

Konzultačné hodiny:  Pondelok  11:00 - 13:00

Žiaci v prípade potreby môžu prísť počas celého vyučovania.

Náplň práce výchovného:

1. Plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesionálnej orientácie detí, ako aj v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.

2. Zabezpečuje vyšetrenie u kontaktného psychológa a špeciálneho pedagóga.

3. Venuje pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, nadaným a talentovaným žiakom.

4. Poskytuje konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov, informuje ich o otázkach štúdia na SŠ.

5. Informuje rodičov o prijímacom konaní.

6. Pripravuje a realizuje vstupné doklady a prihlášky žiakov na stredné školy.

7. Spolupracuje s Centrom poradenstva a prevencie, vedením školy a v prípade potreby so strednými školami.

Výchovná práca na úseku prevencie a riešenia problémov žiakov

1. Vyhľadávanie a evidencia žiakov, u ktorých sa prejavujú:

- výchovné ťažkosti a poruchy správania, ťažkosti a poruchy v učení,

- viditeľné a skryté zdravotné postihnutia, sociálne problémy.

2. Riešenie týchto problémov:

1. pedagogická osveta a výmena informácií medzi výchovným poradcom a pedagógmi školy a špeciálnym pedagógom,

2. individuálna konzultačná práca s rodičmi žiakov, ktorí majú vývinové, prospechové a iné problémy,

3. poradenstvo pri uvedených ťažkostiach a problémoch, spoločné hľadanie optimálnych riešení,

4. spolupráca s vedením školy a triednymi učiteľmi pri riešení problémových prípadov, zabezpečenie riešenia vypuklejších problémov so sociálnymi kurátormi, obecným úradom a príslušníkmi polície,

5. spolupráca s Centrom poradenstva a prevencie vo Vranove nad Topľou,

6. koordinácia práce triednych učiteľov v oblasti vyhľadávania problémových žiakov,

7. sledovanie vývinu žiakov, pomoc žiakom ako v školskom, tak aj v domácom prostredí.

Metódy práce výchovného a kariérového poradcu:

Poradenský rozhovor, konzultácia, pozorovanie, depistážne dotazníky, ankety, didaktické testy, rozbor produktov činnosti a prospechu žiakov, sociometrické merania, rozvíjajúce poradenské postupy (programy učenia, motivácie, rozvíjania tvorivosti, empatie, schopnosti kontroly a zvládania emócií, zvládania konfliktov a medziľudských vzťahov, programy pestovania vôle, vytrvalosti a výkonnosti a pod.), skupinové a hromadné formy práce.

Spolupráca s Centrom poradenstva a prevencie vo Vranove nad Topľou na Bernolákovej ulici (pomoc pri vývinových poruchách učenia, správania, psychologické vyšetrenie za účelom posúdenia školskej pripravenosti detí ... )

Centrum poradenstva a prevencie
Bernolákova 92
093 01 Vranov nad Topľou